packagekit - en to ca translation catalogue (127 entries)

note: TRANSLATORS: this is a header for the package that can be updated
en: Details about the update:
ca: Detalls quant a l'actualització:

en: Please restart the computer to complete the update.
ca: Reinicieu l'ordinador per completar l'actualització.

en: Please logout and login to complete the update.
ca: Sortiu i torneu a entrar per completar l'actualització.

en: Please restart the application as it is being used.
ca: Cal que reinicieu l'aplicació perquè s'està fent servir.

note: TRANSLATORS: The package is already installed on the system
en: The package %s is already installed
ca: El paquet %s ja està instal·lat

note: TRANSLATORS: The package name was not found in any software sources. The detailed error follows
en: The package %s could not be installed: %s
ca: El paquet %s no s'ha pogut instal·lar: %s

note: TRANSLATORS: There was a programming error that shouldn't happen. The detailed error follows
en: Internal error: %s
ca: Error intern: %s

note: TRANSLATORS: There was an error installing the packages. The detailed error follows
en: This tool could not install the packages: %s
ca: No s'ha pogut instal·lar els paquets: %s

note: TRANSLATORS: There was an error installing the files. The detailed error follows
en: This tool could not install the files: %s
ca: No s'ha pogut instal·lar els fitxers: %s

note: TRANSLATORS: The package name was not found in the installed list. The detailed error follows
en: This tool could not remove %s: %s
ca: No s'ha pogut esborrar %s: %s

note: TRANSLATORS: There was an error removing the packages. The detailed error follows
en: This tool could not remove the packages: %s
ca: No s'han pogut esborrar els paquets: %s

note: TRANSLATORS: When removing, we might have to remove other dependencies
en: The following packages have to be removed:
ca: Els següents paquets s'han d'esborrar:

note: TRANSLATORS: We are checking if it's okay to remove a list of packages
en: Proceed removing additional packages?
ca: Voleu esborrar paquets adicionals?

note: TRANSLATORS: We did not remove any packages
en: The package removal was canceled!
ca: L'esborrament dels paquets s'ha cancel·lat!

note: TRANSLATORS: The package name was not found in any software sources
en: This tool could not download the package %s as it could not be found
ca: No s'ha pogut descarregar el paquet %s perqué no s'ha trobat

note: TRANSLATORS: Could not download the packages for some reason. The detailed error follows
en: This tool could not download the packages: %s
ca: No s'han pogut descarregar els paquets: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not update %s: %s
ca: No s'ha pogut actualitzar %s: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not get the requirements for %s: %s
ca: No s'han pogut obtenir els requeriments per a %s: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the dependencies for the package. The detailed error follows
en: This tool could not get the dependencies for %s: %s
ca: No s'han pogut obtenir les dependències per a %s: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the details about the package. The detailed error follows
en: This tool could not get package details for %s: %s
ca: No s'ha pogut obtenir els detalls del paquet %s: %s

note: TRANSLATORS: The package name was not found in any software sources. The detailed error follows
en: This tool could not find the files for %s: %s
ca: No s'han pogut trobar els fitxers %s: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of files for the package. The detailed error follows
en: This tool could not get the file list for %s: %s
ca: No s'ha pogut obtenir la llista de fitxers per a %s: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of packages. The filename follows
en: File already exists: %s
ca: El fitxer ja existeix: %s

note: TRANSLATORS: follows a list of packages to install
en: Getting package list
ca: S'està obtenint la llista de paquets...

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list of packages. The detailed error follows
en: This tool could not get package list: %s
ca: No s'ha pogut obtenir la llista de paquets: %s

note: TRANSLATORS: There was an error saving the list
en: Failed to save to disk
ca: S'ha produït un error en desar al disc

note: TRANSLATORS: There was an error getting the list. The filename follows
en: File does not exist: %s
ca: El fitxer no existeix: %s

note: TRANSLATORS: header to a list of packages newly added
en: Packages to add
ca: Paquets a afegir

note: TRANSLATORS: header to a list of packages removed
en: Packages to remove
ca: Paquets a esborrar

note: TRANSLATORS: We didn't find any differences
en: No new packages need to be installed
ca: No és necessari instal·lar paquets nous

note: TRANSLATORS: follows a list of packages to install
en: To install
ca: Per a instal·lar

note: TRANSLATORS: searching takes some time....
en: Searching for package:
ca: S'està cercant el paquet:

note: TRANSLATORS: package was not found -- this is the end of a string ended in ...
en: not found.
ca: no s'ha trobat.

note: TRANSLATORS: We didn't find any packages to install
en: No packages can be found to install
ca: No s'han trobat paquets per a instal·lar

note: TRANSLATORS: installing new packages from package list
en: Installing packages
ca: S'estan instal·lant els paquets

note: TRANSLATORS: The package name was not found in any software sources. The detailed error follows
en: This tool could not find the update details for %s: %s
ca: No s'han trobat els detalls per a actualitzar %s: %s

note: TRANSLATORS: There was an error getting the details about the update for the package. The detailed error follows
en: This tool could not get the update details for %s: %s
ca: No s'han pogut obtenir els detalls per a actualitzar %s: %s

note: TRANSLATORS: This was an unhandled error, and we don't have _any_ context
en: Error:
ca: S'ha produït un error:

note: TRANSLATORS: This a list of details about the package
en: Package description
ca: Descripció del paquet

note: TRANSLATORS: This a list files contained in the package
en: Package files
ca: Fitxers del paquet

note: TRANSLATORS: This where the package has no files
en: No files
ca: Sense fitxers

note: TRANSLATORS: This a request for a GPG key signature from the backend, which the client will prompt for later
en: Repository signature required
ca: Es requereix la firma del repositori

note: TRANSLATORS: This a prompt asking the user to import the security key
en: Do you accept this signature?
ca: Accepteu aquest firma?

note: TRANSLATORS: This is where the user declined the security key
en: The signature was not accepted.
ca: No s'ha acceptat la firma.

note: TRANSLATORS: This a request for a EULA
en: End user license agreement required
ca: Es requeriex l'acord de llicència de usuari final

note: TRANSLATORS: This a prompt asking the user to agree to the license
en: Do you agree to this license?
ca: Esteu d'acord amb aquesta llicència?

note: TRANSLATORS: This is where the user declined the license
en: The license was refused.
ca: La llicència s'ha rebutjat.

note: TRANSLATORS: This is when the daemon crashed, and we are up shit creek without a paddle
en: The daemon crashed mid-transaction!
ca: Ha fallat el dimoni durant una transacció.

note: TRANSLATORS: This is the header to the --help menu
en: PackageKit Console Interface
ca: Interfície de Consola de PackageKit

en: Subcommands:
ca: Subordres:

en: Show extra debugging information
ca: Mostra informació extra de depuració

en: Show the program version and exit
ca: Mostra la versió del aplicatiu i surt

en: Set the filter, e.g. installed
ca: Configura el filtre, p.e. instal·lats

en: Exit without waiting for actions to complete
ca: Surt sense esperar que les accions es completin

note: TRANSLATORS: This is when we could not connect to the system bus, and is fatal
en: This tool could not connect to system DBUS.
ca: No s'ha pogut connectar amb el sistema DBUS.

note: TRANSLATORS: The user specified an incorrect filter
en: The filter specified was invalid
ca: El filtre especificat era invàlid

en: You need to specify a search type, e.g. name
ca: Necessiteu especificar un tipus de cerca, p.e. per nom

en: You need to specify a search term
ca: Necessiteu especificar un terme de cerca

en: Invalid search type
ca: Tipus de cerca invàlida

en: You need to specify a package or file to install
ca: Necessiteu especificar un paquet o fitxer per a instal·lar

en: You need to specify a type, key_id and package_id
ca: Necessiteu especifcar un tipus, un key_id o un package_id

en: You need to specify a package to remove
ca: Necessiteu especificar un paquet per a esborrar

en: You need to specify the destination directory and then the packages to download
ca: Necessiteu especificar el directori destí i, llavors, els paquets a descarregar

en: Directory not found
ca: No s'ha trobar el directori

en: You need to specify a licence identifier (eula-id)
ca: Necessiteu especificar un identificador de llicència (eula-id)

en: You need to specify a package name to resolve
ca: Necessiteu especificar el nom d'un paquet per a resoldre

en: You need to specify a repository name
ca: Necessiteu especificar el nom d'un repositori

en: You need to specify a repo name/parameter and value
ca: Necessiteu especificar el nom o el paràmetre d'un repositori i el seu valor

en: You need to specify an action, e.g. 'update-system'
ca: Necessiteu especificar una acció, p.e. 'update-system'

en: You need to specify a correct role
ca: Necessiteu especificar un rol vàlid

en: Failed to get last time
ca: Ha fallat en obtenir l'últim cop

en: You need to specify a package to find the details for
ca: Necessiteu especificar un paquet per a obtenir els seus detalls

en: You need to specify a package to find the files for
ca: Necessiteu especificar un paquet per a obtenir els seus fitxers

en: You need to specify a list file to create
ca: Necessiteu especificar una llista de fitxer per a crear

en: You need to specify a list file to open
ca: Necessiteu especificar una llista de fitxer per a obrir

note: TRANSLATORS: The user tried to use an unsupported option on the command line
en: Option '%s' is not supported
ca: La opció '%s' no està disponible

note: TRANSLATORS: User does not have permission to do this
en: You don't have the necessary privileges for this operation
ca: No teniu els privilegis necessàris per a aquesta operació

note: TRANSLATORS: Generic failure of what they asked to do
en: Command failed
ca: Ha fallat la ordre

note: TRANSLATORS: This is the state of the transaction
en: Downloading
ca: S'està descarregant

note: TRANSLATORS: This is when the main packages are being downloaded
en: Downloading packages
ca: S'estàn descarregant els paquets

note: TRANSLATORS: This is when the dependency packages are being downloaded
en: Downloading dependencies
ca: S'estàn descarregant les dependències

en: Set the file name of dependencies to be excluded
ca: Configureu els noms dels fitxers de dependències que s'han d'excloure

en: The output directory (the current directory is used if ommitted)
ca: El directori de sortida (per omissió s'utilitzarà el directori actual)

en: The package to be put into the service pack
ca: El paquet que s'ha d'incloure en el service pack

en: Put all updates available in the service pack
ca: Inclou totes les actualitzacions disponibles en el service pack

note: TRANSLATORS: This is when the user fails to supply the correct arguments
en: Neither --package or --updates option selected.
ca: Ni la opció --package ni --updates s'han seleccionat.

note: TRANSLATORS: This is when the user fails to supply just one argument
en: Both options selected.
ca: S'han seleccionat les dues opcions.

note: TRANSLATORS: This is when file already exists
en: A pack with the same name already exists, do you want to overwrite it?
ca: Ja existeix un paquet amb el mateix nom, desitgeu sobreescriure'l?

note: TRANSLATORS: This is when the pack was not overwritten
en: The pack was not overwritten.
ca: No s'ha sobreescribit el paquet

note: TRANSLATORS: This is when the temporary directory cannot be created, the directory name follows
en: Failed to create directory:
ca: Ha fallat la creació del directori:

note: TRANSLATORS: This is when the list of packages from the remote computer cannot be opened
en: Failed to open package list.
ca: Ha fallat en obrir la llista de paquets.

note: TRANSLATORS: The package name is being matched up to available packages
en: Finding package name.
ca: S'està cercant el nom del paquet.

note: TRANSLATORS: This is when the package cannot be found in any software source. The detailed error follows
en: Failed to find package '%s': %s
ca: Ha fallat en trobar el paquet '%s': %s

note: TRANSLATORS: This is telling the user we are in the process of making the pack
en: Creating service pack...
ca: S'està creant el service pack...

note: TRANSLATORS: we succeeded in making the file
en: Service pack created '%s'
ca: S'ha creat el service pack '%s'

note: TRANSLATORS: we failed to make te file
en: Failed to create '%s': %s
ca: Ha fallat la creació de '%s': %s

en: PackageKit Monitor
ca: Monitor de PackageKit

note: TRANSLATORS: The package was not found in any software sources
en: The package could not be found
ca: No s'ha pogut trobar el paquet

note: TRANSLATORS: more than one package could be found that matched, to follow is a list of possible packages
en: More than one package matches:
ca: S'han trobat més d'un paquet que coincideixen amb:

note: TRANSLATORS: This finds out which package in the list to use
en: Please choose the correct package:
ca: Escolliu el paquet correcte:

en: Please enter a number from 1 to %i:
ca: Introduïu un número de l'1 fins al %i:

note: TRANSLATORS: when we are getting data from the daemon
en: Getting package information...
ca: S'està obtenint informació dels paquets...

note: TRANSLATORS: run an applicaiton
en: Run %s
ca: Executa %s

note: TRANSLATORS: show the installed version of a package
en: Installed version
ca: Versió instal·lada

note: TRANSLATORS: run the application now
en: Run version %s now
ca: Executa la versió %s ara

en: Run now
ca: Executa ara

note: TRANSLATORS: update to a new version of the package
en: Update to version %s
ca: Actualitza a la versió %s

note: TRANSLATORS: To install a package
en: Install %s now
ca: Instal·la %s ara

note: TRANSLATORS: the version of the package
en: Version
ca: Versió

note: TRANSLATORS: noting found, so can't install
en: No packages found for your system
ca: No s'han trobat paquets per al vostre sistema

note: TRANSLATORS: package is being installed
en: Installing...
ca: S'està instal·lant...

en: PackageKit Catalog
ca: Catàleg de PackageKit

en: PackageKit Service Pack
ca: Service Pack de PackageKit

en: PackageKit Package List
ca: Llista de paquets de Packagekit

en: Startup failed due to security policies on this machine.
ca: Ha fallat l'inici en funció de les polítiques de seguretat d'aquest sistema

en: This can happen for two reasons:
ca: Pot ócorrer per dos motius:

en: The correct user is not launching the executable (usually root)
ca: No s'està executant amb l'usuari correcte (normalment l'usuari root)

en: The org.freedesktop.PackageKit.conf file is not installed in the system directory:
ca: El fitxer org.freedesktop.PackageKit.conf no està instal·lat al directori del sistema:

en: Packaging backend to use, e.g. dummy
ca: S'està empaquetant el backend a utilitzar, p.e. dummy

en: Daemonize and detach from the terminal
ca: Convertir en dimoni i lliurar la finestra de l'intèrpret de comandes

en: Disable the idle timer
ca: Inhabilita el temporitzador de repós

en: Show version and exit
ca: Mostra la versió i surt

en: Exit after a small delay
ca: Surt després de un petit retràs

en: Exit after the engine has loaded
ca: Surt després que el motor s'hagi carregat

en: PackageKit service
ca: servei PackageKit

en: Cannot connect to the system bus
ca: No s'ha pogut connectar amb el bus del sistema

en: Error trying to start: %s
ca: Ha fallat en intentar executar: %s
